Yeni bir Guardians of the Galaxy vakasıyla karşı karşıya olabilir miyiz? Mümkün. Marvel’ın çizgi romanların uç köşelerinden bulup, ana akımın suratında patlattığı Guardians ekibi hem DC hem de Marvel’da; hatta Image’dan Dark Horse’a pek çok çizgi roman yayıncısına “doğru yapılırsa, her karakteri bir gişe canavarına çevirmek mümkün” mesajını verdi. E yavaş yavaş da o yönde ilerliyorlar tahmin ettiğiniz üzere. Sony bir Sinister Six ve Spider-Man evrenindeki kadınlar filmi yapıyor; DC de adımı Suicide Squad ile atıyor.

Tabii Suicide Squad’ın burada ciddi bir farkı var; diğer tüm süper kahraman ekiplerinin aksine Suicide Squad DC hayranlarının halihazırda yaygın bir oranda bilip, sevdiği bir ekip. Peki kimler? Neciler? Nereden gelip nereye giderler? Biliyorsunuz, 2016’da kendilerinin bir filmi çıkacak. Bu film, DC’nin büyük sinematik evrenine de dahil olacak üstelik. Kendisi de devasa bir film olacak gibi duruyor, kadrosuna baksanıza… E öyleyse biz de dedik, neden buna bir SKA çakmıyoruz? Kollarımızı sıvadık, işe giriştik.

Her zamanki gibi bize iletişim kanallarından bir sonraki SKA’da görmek istediğiniz kahramanları belirtin. Yorumlar, e-mail’ler, fikirler, aksınlar efendim! Buyurun!

 

Orijin Hikayesi

Suicide_Squad_0027

Kimse bilmez ama, Suicide Squad aslında Justice Leage’den de eskidir. DC Comics’in 1940’ta yaratılan ve dönemin süper kahramanlarını toplayan Justice Society of America’nın yerine yarattığı ekip, süper kahraman modası gibi 50’lerde azalarak bitmesi üzerine oluşturulmuştur. Çizgi romanlardaki asıl orijin hikayesi pek basittir aslında; The Dirty Dozen ve Mission: Impossible vari bir konsept söz konusudur.  Rick Flag, Jr, kız arkadaşı Karin Grace, Dr. Hugh Evans ve Jess Bright gizli bir suç karşıtı örgüt için toplanırlar. Hiçbirinin bir süper gücü yoktur ama genelde doğa üstü yaratıklara karşı mücadele ederler.

Fakat şimdiki hâliyle bildiğimiz Suicide Squad’ın orijin hikayesi çok daha başkadır. 80’lerde tekrar diriltilen bu ekip, bu sefer Amanda Waller’ın komutası altında suçla savaşmak üzere toparlanan bir süper kötü topluluğu olur. Bu haliyle ekibin mazisi İkinci Dünya Savaşı’ndaki Suicide Squadron’a dayanmaktadır. Savaş sırasında çoğunluğu ayak takımından oluşan bir ekip, ölüm tehlikesinin yüksek olduğu görevlere koşulur. Bu kadronun başında Rick Flag, Sr bulunmaktadır. Baba Flag’in ölümünden sonra liderliği küçük Flag alır, Deadshot, Bronze Tiger, Enchantress, Blockbuster ve Captain Boomerang’den -yine aynı mantıkla, suçlulardan oluşturulmuş- bir ekibin liderliğini yapar.

Flashpoint sonrası ise bu orijin hikayesi bir defa daha resetlenir. Bir görev sırasında yaralanmış bir ekip arkadaşını feda etmek zorunda kalan Amanda Waller, “birileri feda olacaksa, bari kötüleri koşalım bu görevlere” diye düşünüp, Suicide Squad fikrini ortaya atar. Belle Reve’de ölüm cezasına çarptırılmış pek çok süper kötüyü test eder ve uygun olanları kadrosuna alır. Deadshot, Harley Quinn, El Diablo, Black Spider, Voltaic ve King Shark’tan oluşan orijinal kadronun kanına mikro-bombalar yerleştirilir. Eğer komutlara itaat etmezlerse, bu bombalar patlatılacaktır. Böylece en yeni Suicide Squad ekibi doğmuş olur.

 

Güçleri

GalleryComics_1900x900_20140416_SSQUAD_Cv30_531fb5046ad570.75373752

Biz Suicide Squad’ın ne eskisini, ne de yenisini karıştırmayalım işin içine, gelin isterseniz filmde gözükecek üyelerin güçlerini konuşalım. Resmi olarak yapılan açıklamalara göre filmdeki ekip Joker, Deadshot, Rick Flag, Harley Quinn, Captain Boomerang ve Enchantress olacak. Joker zaten malumunuz, onu geçiyoruz.

Deadshot ile başlayalım. Floyd “Deadshot” Walton’ın herhangi bir süper gücü yok. Fakat kendisi DC evreninin en iyi sniper’ı. Bugüne kadar tek bir defa hedefini vuramadı, onda da namlusunun menzilinde Batman vardı.

Rick Flag de aynı Deadshot gibi süper güçlerden uzak bir karakter. Kendisi muadili pek çok karakter (Carol Danvers, Hal Jordan vb.) gibi bir savaş pilotu. Bir komando olan Flag için savaşmak ve savaş sırasında bir ekibe liderlik yapmak baba mesleği. Tecrübeli bir kumandan.

Popülaritesi son yıllarda pik yapmış olan Harleen “Harley Quinn” Quinzel ise hayatına süper güçsüz bir karakter olarak başladı. Fakat şimdilerde kendisinin süper gücü, süper hızı, süper çevikliği, zehirlere karşı dayanıklılığı ve görece az bir iyileşme gücü var. Bunların hepsini de kankisi Poison Ivy’nin kendisine verdiği iksire borçlu. Genelde dövüşürken çeviklik ve dikkat dağıtma taktikleri kullanıyor. Meşhur çekicini de unutmak mümkün değil.

Avustralya’nın gururu, Flash’ın devam eden kötü adamı Captain Boomerang de süper güçsüz arkadaşlarımızdan. Onun asıl olayı, adından da anlamışsınızdır, bumerang atma konusundaki ustalığı. Bu konuda kendisini Green Arrow ya da Hawkeye’a benzetebilirsiniz, zira sadece düz bumerang atmıyor kendisi. Elektrikli mi istersiniz, ateşli mi istersiniz…

Enchantress ise grubun gerçekten doğa üstü olan tek üyesi. Dzamor isimli bir iblisin teklifiyle iyilik adına savaşacak bir büyücü olmayı kabul eden June Moon isimli genç, Supergirl kendisine güçlerini tam anlamıyla verecek astronomik olayı bilmeden bozunca delirir ve kötülüğe başlar. Kendisinin güçleri pek çok büyücü kahraman gibi sınırsız. Telepati mi istersin, telekinezi mi istersin, şekil değiştirme mi istersin…

 

Yaratıcıları

Suicide Squad’ın 1959’daki hâlini Robert Kanigher ve Ross Andru yaratmıştı, fakat şu an bildiğimiz ve filmini göreceğimiz versiyonu tamamen John Ostrander’e ait.

 

İlişkileri

Suicide Squad’ın ana DC evreniyle neredeyse yok denecek kadar az ilişkisi var. Bu da çok doğal, zira Suicide Squad gizli bir örgüt. Devletin ve devlet kollarının da kendileriyle ilişkisi minimal. Hatta bu bilgi eksikliği zaman zaman sorunlara da yol açtı. Hem Lois Lane, hem de Batman farklı zaman dilimlerinde Suicide Squad’ı kötücül bir ekip zannederek kovaladı. E gayet normal!

 

Önemli Olaylar

Suicide Squad Legends

 • Amanda Waller Düğmeye Basıyor – Ciddi sorun yaratan birkaç durumdan sonra süper kahramanlara bir yasak geldi. Amanda Waller da bunun üzerine doğa üstü tehditlere karşı mücadele etmek için Suicide Squad’ı aktive etti. İLk düşmanları Darkseid tarafından yaratılmış bir ateş canavarı Brimstone’du.
 • Janus Direktifi ve İsminin Hakkını Vermek – Waller’ın sonradan Kobra’yı kandırma amaçlı olduğu ortaya çıkan çabaları sonucunda Suicide Squad ekibi başka hükümet gruplarıyla çatışmaya başladı. Checkmate, Project Atom ve Suicide Squad arasında süren bu kurumlar arası savaş, pek çok karakterin ölümüne sebep oldu. Bunun sonucunda Suicide Squad Checkmate ile birlikte devlet kontrolünden çıktı, Sarge Steel’ın hükmüne girdi. Waller da hapse atıldı.
 • Sovyetlere İkinci Görev, Waller’ın Hapisten Çıkışı – Waller hapis cezasını tamamladıktan sonra Suicide Squad’ı tekrar kurması için dışarı çıkartıldı. Ekibin ilk işi, daha önce bir kez ziyaret ettikleri Sovyetler Cumhuriyeti’ne gitmekti. Orada Suicide Squad devletten de, otoriteden de yaka silkmiş bir vaziyette tüm bağlarını kopardı, bağımsız çalışmaya başladılar.
 • New 52 – Yıllar içerisinde milyar kere dağılıp tekrar kuruldu ekip. En sonunda DC’nin evrene attığı reset sonucunda Suicide Squad’ın hikayesine de tekrar başlandı. Amanda Waller’ın kurduğu ekibin ilk düşmanı gizemli bir virüstü, bu virüse muaf olan tek bebeği kurtardılar, fakat kendileri kısılı kaldılar. Bu görevden sonra dikkatleri Basilisk adında bir örgüte çevrildi. Onunla da mücadele ettikten sonra, ekip bu sefer de aralarından kaçan Harley Quinn’i kovalamaya başladı. Gotham’da kendisini tekrar yakaladılar, fakat bu sırada bir zaiyat daha verdiler.

 

Kostümleri

Suicide Squad Film Version Geekyapar

Rick Flag ve Amanda Waller düz, asker gibi giyiniyorlar. Asker dediysek, gözünüzün önüne Hawkeye ve Black Widow’u getirin. Yani öyle kamuflaj giysilerinde falan dolaştıkları yok.

Diğer karakterler ise çok daha renkli. Deadshot’un tüm yüzünü kaplayan beyaz maskesi ve metalik zırhı ekibin en meşhur kostümü. Sağ gözündeki kırmızı vizör de ayrı meşhur.

Harley Quinn yıllar içerisinde defalarca kostüm değiştirdi ama muhtemelen gözünüzün önüne ilk gelecek olanlar en ünlü iki kostümü olacaktır. Quinn’in ilk çıkışı, hepimizin bildiği o kırmızı – siyah soytarı kostümüyle oldu. New 52 ve Arkham Asylum oyunuyla birlikte Quinn’e yeni bir kostüm dikildi. Yine kırmızı-siyah renk paletini bırakmayan Quinn bu sefer dar deri bir korse, yüksek siyah bir stiletto ve biri kırmızı, biri siyah deri dirsek eldivenleriyle karşımıza çıktı.

Captain Boomerang’in de kostümleri çoğu zaman pek farklı. Fakat kendisinin en popüler giysisi mavi bir ceket, beyaz atkı ve üzerinde beyaz bir bumerang logosu olan mavi balıkçı beresinden oluşuyor.

Enchantress ise genelde yeşil giyiniyor. Büyücü havasını yansıtması için çoğunlukla cüppe giyen Enchantress’ın bazen etek boyu kısalıyor, bazen içine mayo giyiyor, değişmeyen tek yanı ise kuvvetle muhtemel yeşil kapşonu oluyor.

 

Son Not

Suicide Squad Kadrosu

Suicide Squad, abartısız söyleyelim, DC’nin yaptığı işler arasında bizi en heyecanlandıran şey şu an. Başında ilginç bir yönetmen var, çok merak uyandırıcı bir kadro topladılar ve her şeyden önemlisi gerçekten çok enteresan, daha önce yakalanmamış bir süper kahraman filmi konseptine sahipler. O yüzden biz bu filmi merakla bekliyor olacağız. Umarız yanılmayız!

Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

12 Yorum

  • film kadrosu açıklandı joker de geçiyo içinde.. joker tek başınsa sadece isim olarak gişede çok başarı sağlar, normalde joker oldğu yere renk katar suicide squad deyince akla ilk gelmesede olması iyi olur..

   • Bence arkadaşın kastettiği Joker’in ekipte değil, filmin baş kötüsü falan olabileceği. Yani Joker’i durdurmak için bu ekibi toplayabilirler falan. Mantıklı olabilir..

  • evet onu kastetmiştim. şöyle de olabilir. marvelin thanosa yaptığını jokere yapabilirler. Mesela joker bu filmde ana kötü olmaz, arkada işi kızıştıran tarafta olur -gothamdaki penguin gibi- sonra Batman filminde ana kötü olabilir.

  • Berkcan Zülfikar Cevap ver

   Joker’in SS üyesi olacağını zannetmiyorum, yani yakın zamanlarda çıkan çizgi filminde Joker’le uğraştılar. Aynı şeyi filmde görmek daha mümkün…

 1. Film beni de heyecanlandırıyor ama keşke bu filmi direk damdan düşer gibi değil de, atıyorum bi kaç filmle olgunlaştırdıktan sonra yapsalardı. Mesela Batman vs Superman’de Harley Quinn yakalansa, ne biliyim Justice League’de Deadshot’ı falan görsek, her filmin sonunda Amanda Weller çıksa “Bunu da alalım” falan dese, böyle böyle sonuçta Suicide Squad izleseydik. Hem karakterler daha oturmuş olurdu, hem de bu filmde origin hikayesiyle falan uğraşmak zorunda kalmasalardı. Ama bu haliyle de izleyeceğimiz garanti..

  • guzel olabilirdi ancak herkesten cikacak sesleri duyuyor gibiyim o durumda “Avengers çakması” …. , bahsettigin yontemin biraz degistirilmiş bir hali uygulanabilirdi Arrow’da baya baya bahsedildi Suicide Squad’dan ama bir iki bolum , devam edilmeli Flash’ta da Arrow’da da , dedigin gibi altyapi hazirlanmasi şart , Batman vs. Superman’de bunun icin bir fırsat

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.