Şu ara geek gündeminde iki büyük mesele var, biri Deathstroke; diğeri Ghost Rider. Hazır Ghost Rider bizler için büyük bir meseleyken size verdiğim bir sözü tutmak istedim. Ghost Rider’ın Agents of S.H.I.E.L.D.’da boy göstereceğini duyduğumuzda birçok geek Ghost Rider hakkında daha çok bilgilenmek istemişti. Bizler de emeğe hürmeten Ghost Rider tanıtımını emektar Sürücü Johnny Blaze ile başlatmıştık. Yazının sonunda da AoS’ta asıl yer alacak Sürücü hakkında da bir yazı yazacağımın sözünü vermiştim. İşte o yazı bu yazı!

Orijin Hikayesi

agents-of-shield-ghost-rider-robbie-reyes-gabriel-luna

Roberto Reyes kardeşi Gabe Reyes ile çetelerin hüküm sürdüğü varoş bir mahallede zar zor yaşamaktadır. Bu durum da en çok abisini kahraman gibi gören Gabe’i etkilemektedir. Robbie, Gabe’i daha rahat bir ortamda yetiştirmek ister ancak buna yetecek parası yoktur. Bu parayı elde etmek için kanlı ve illegal bir araba yarışına adını yazdırır. Ancak yarış için, çalıştığı sanayiden ödünç aldığı arabanın içinde bir şeytanın ruhunun gizlendiğini bilmez.

Yarış esnasında gizlenen şeytan açığa çıkar ve Roberto’nun bilincini ele geçirir. Roberto bilincini geri kazandığında polis olduğunu düşündüğü kişiler hemen peşindedir. Gabe’i yalnız bırakmaya gönlü elvermediği için ne olduğunu tam anlamasa da peşindekilerden kaçmaya devam eder. Yolun sonu bir çıkmaz sokağa varınca Roberto aracından iner ve arkasındakilere kendini açıklamaya çalışır. Roberto’nun ne dediğini hiç umursamayan takipçiler onu oracıkta delik deşik eder ve aracıyla beraber Roberto’yu yakarlar. Adamlar oradan ayrıldığında şeytan Roberto’yu diriltir ve onu yeni Ghost Rider’a dönüştürür.

gr-3-191870

Robbie ertesi gün uyandığında her şeyin kabus olduğunu düşünür. Ancak aynada kendine baktığında gözünün turuncuya dönüştüğünü fark eder. Şüphelerinden emin olmak için sanayiye gider ve aracı bulur. Araçla bir sürüş yaparken şeytan kendini ortaya çıkarır ve Roberto yine Ghost Rider olmuştur. Şeytana onun ne olduğunu sorduğunda aldığı yanıt “Sen asıl bizim ne olduğumuzu düşün” olur. Sonrasında şeytan Roberto’yu kendileri için hayatı zorlaştıran herkesten intikam almaya ve birlikte Ghost Rider olmaya ikna eder. Bu haliyle Roberto Reyes’in içindeki şeytanı ve Ghost Rider’ı kabullenmesi Johnny Blaze’den daha kolay olmuştur.

 

Güçleri

5jPIFSF

Ghost Rider bir iblisten beklediğiniz bütün güçlere sahiptir: Dayanıklılık, çeviklik, olağanüstü kuvvet ve inanılmaz havalı olmak. Bunların yanında düşmanlarına, düşmanlarının kurbanlarının hissettiği dehşeti, korkuyu ve acıyı hissettirebilmektedir. İçindeki şeytan Eli’nin yanında getirdiği cehennem ateşiyle, kendini ve sürdüğü aracı çevreleyebilir. Bu ateş öyle sıradan ateşlerden değildir. Yanıcı etkisini ruh üzerinde gösterir. Sürücümüz cehennem ateşiyle çevriliyken kaybettiği uzuvlarını kolaylıkla geri oluşturabilir. Johnny Blaze’in şeytanı Zarathos’tan farklı olarak Roberto Reyes’in şeytanı Eli asil bir intikam meleği değildir. Yıllar önce polis tarafından öldürülmüş 37 leşi olan satanist bir katilin ruhudur. Bu yüzden Eli’nin Sürücü’nün güçleri üzeirndeki etkisi daha agresiftir.

 

Johnny Blaze İle Karşılaşması

ghost-rider-agents-of-shield-johnny-blaze-vs-robbie-reyes

Yeni Ghost Rider’ın ünü emektar Sürücü Johnny Blaze’in kulağına kadar gelir. Blaze, yeni Sürücü’yü ziyaret edip neler olup bittiğini öğrenmek ister. Eski Sürücü Blaze, yeni Sürücü Roberto’yu bulduğunda şeytan Eli, Roberto’nun bedenini tamamen ele geçirmiş ve masum bir sürücünün canını almıştır. Blaze önce yeni Ghost Rider’a karşı mücadele verse de sonrasında kendi yaşadıklarını hatırlar ve içeride bir yerde iyi niyetli bir insanın yattığından şüphelenir. Blaze o meşhur ruh yakan bakışını yeni Sürücü üzerinde kullanır ve içeride kontrol dışı kalmış Roberto’nun bilincini uyandırır. Blaze, Roberto’nun iyi olduğundan emin olup onu uyardıktan sonra yoluna devam eder.

Yaratıcıları

ghost-rider-agents-of-shield-robbie-reyes-car

Yeni Ghost Rider Flipe Smith tarafından yazılıp Tradd Moore tarafından çizilmiş. İki sanatçının da Marvel içinde ilk ciddi işi Ghost Rider. Taze karaktere taze sanatçılar anlayacağınız.

 

Kostümleri

Marvel-Comics-Robbie-Reyes-Ghost-Rider-Car-Panel

Nasıl Johnny Blaze’i motoruyla anıyorsak Robbie Resye’i de arabasıyla anmalıyız. 1969 Dodge Charger’ıyla alevli bir chopper kadar havalı gözüküyor. Aksiyon için motora göre biraz hantal kaçsa da hiç eksik hissettirmiyor. Robbie aynı Blaze gibi deri ceket giyiyor ancak 70’ler havasından daha modern beyaz çizgili detayıyla 2000’lerde yaratıldığını fark ettiriyor. Robbie aracı dışında giyiminden çok saçıyla dikkat çekiyor. İlk sayılarda siyah beyaz boyalı saçıyla gezerken sonraki sayılarda saçını tabiri caizse içe vurduruyor. İki saç modeli de Sürücü’ye çok yakışıyor.

 

Son Not

robbie-reyes-ghost-rider

Robbie Reyes ekranlarda sağlam toz kaldıracak gibi gözüküyor. Çizgi roman sayfalarının asi çocuğu siyah ekrana taşınırken Johnny Blaze’in gölgesinde kalan Robbie Reyes’i biraz daha iyi tanıyın istedik. Şaka maka şurada Agents of S.H.I.E.L.D.’ın yeni sezonuna bir hafta kaldı. İlk bölümden ortaya çıkacağını bildiğimiz Ghost Rider’ın görücüye çıkmasına da bir hafta kaldı demek bu. Artık onu daha detaylı tanıyorsunuz. Överken ya da gömerken faydalanırsınız bu bilgilerden.

Yazar

Lord olmak için yola çıkan gariban geek kendini bir anda yazar olarak buldu. Geek kültürüyle küçük şakalaşmalarını, sinemayla flörtlerini yazıya dökmek için burada. Muhitte Geek_Lord olarak bulabilirsiniz.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.