Günahları

1. Sonraki Ek Paketlerde Gelmesi İçin Çıkartıldığı Çok Belli Şeyler

Ek Paket

Burada sadece eşyalardan söz etmiyorum. Her Sims oyunu gibi The Sims 4 de görece az kıyafet ve mobilyayla karşımıza çıkmış. Fakat sezar’ın hakkını sezar’a verelim, The Sims 3’ün fakirliğine kıyasla The Sims 4 mobilya konusunda daha zengin. Ama bunlar önemli değil, zira restoranlar, arabalar, mağazalar, havuzlar, jakuziler, mezarlıklar gibi Sims 3’ün ek paketsiz halinde bulunan bazı şeylerin olmayışı çok göze batıyor. Biliyorsunuz ki “Pool Party” diye bir ek paket gelecek, “Car Stuff” gibi bir eşya DLC’si çıkacak. Üzülüyor insan bunlar olunca.

 

2. Trait’lerin Genel Olarak Güdük Olması

Trait

Bu sadece bana mı oldu bilmiyorum, o yüzden bunu biraz kişisel sıkıntılar kategorisine yazabilirsiniz. Karakter yaratma ekranında, farklı farklı fantastik simler peşinde koşarken trait’lerde çok takıldığımı fark ettim. Önce kendi kararsızlığıma yordum, fakat sonrasında Sims 3’te yedi nesil boyunca ne kadar rahat trait seçtiğimi, bazı trait’leri keşfetmekten ne kadar keyif aldığımı hatırladım. Kanaatim o yüzden kesin, Sims 4’ün trait’lerinde genel bir güdüklük var. Bu benim şahsi oyun tecrübemi baya baltaladı, üst üste yarattığım iki karaktere diğerlerini eğlenceli olarak görmediğimden banal “Good” trait’ini vermek durumunda kaldım. Bunlar da illa ki ileriki ek paketlerde artacaklar ama, şimdilik sıkıntılı oldukları da kesin.

 

3. İş Sisteminde Sims 2’ye Dönüş

Jobs

The Sims 3’ün devrim yaptığı alanlar arasında ikinci en çok sevdiğim şey iş sistemiydi. Ne yaparsam yapayım, The Sims 2’nin çoğunlukla ilk oyundan alıp üzerine koyduğu iş sistemine ısınamamıştım. Beni en sıkıntıya sokan şey arkadaş edinme zorluğuydu, üstüne üstlük işleri yaparken herhangi bir şekilde oyuna müdahale edemiyor olmak sinir bozucuydu. The Sims 3 ise önce arkadaş edinme mecburiyetini kaldırıp, sonra bir de üzerine çalışırkenki modumuzu belirleme opsiyonu koymasıyla fethetmişti beni resmen. Sosyal olarak güdük olduğunuzu düşündüğünüz zaman fazla çalışabiliyor olmak, iş sırasında gelen fırsatlar, çok yorgunsanız biraz kaytarabilme opsiyonu, farklı işler için çıkan farklı seçenekler… Her biri keyifliydi. Sonrasındaki ek paketle gelen çalışıyorken kontrol etme olanağını görememeyi kabullenmiştim zaten. Ama bu kadar pasif ve arkadaş edinmeyi iş hâline getiren Sims 2 sistemine dönülmesi şart mıydı?

 

4. Duygu Sisteminin Özünde Oynanışa Ciddi Etki Etmemesi

Emotions

Sims 4’ün en büyük olayı olan duygu sistemi, şüphesiz ki kıymetli oynanış olanakları tanıyor ve eğlencelik anlar yaratıyor. Oyunda erişebileceğiniz farklı halet-i ruhhiyeler var. Özgüvenli, Rahatsız, Gergin, Flörtöz, İlhamlı, Mutlu… Fakat bunlar, her birine özel birkaç aksiyon haricinde oyuna önceki Mood sisteminden fazla etki etmiyorlar. Ben duygu sistemi gelince sandım ki artık çişimizi zamanında yapmak ya da yemek yememek o kadar önemli olmayacak, daha ruhani bir Sims tecrübesi yaşayacağız. Yok. Sims 4’te bu pek değişmemiş. Sadece kakamız gelince mood’umuz düşmüyor da, “Çok Rahatsız” oluyoruz. Doğru şeyleri yapınca varılabilecek iyi “mood” seviyelerinin adları farklı, çeşitleri farklı. Bir de bazı işler sizden bazı duyguları istiyorlar. Özünde ciddi bir değişiklik yok.

 

5. Open World’ün Olmayışı

No Open World

Ve geldik en ölümcül günaha. Diğer her şeyi sineye çekme, kabullenme şansım var ama bununla bir türlü barışamıyorum. Yapamıyorum yani. Sims 3 çıktıktan sonra Sims 2’ye dönemememi sağlayan en önemli yenilik buydu. Evden çıkıp bisiklete atladığım gibi parka gidebiliyor olmak; iki simi alıp başka bir eve direkt tıklayarak götürebiliyor olmak ve hepsinden önemlisi bunları loading ekranı çekmeden yapabiliyor olmak büyük nimetti. Sims 4 tamamen geriye dönüş yapmış bu konuda. Sims 3’ün tartışmasız, sorgusuz sualsiz en etkileyici özelliğini kısıp, kapalı bir haritaya dönmüş. Konut bölgeleri, bir park ve bir eğlence bölgesi var Sims 4’ün bize sunduğu iki kasabada da. İşin acıklı tarafı, örneğin eğlence bölgesinde bardan çıkıp spor salonuna gitmek isterseniz de yükleme ekranı çekiyorsunuz. Bu Sims 3’ün “kasaba içinde yaşayan adam” ilüzyonunu alıp, yerle bir ediyor hâliyle. Bu yüzden de Sims 4, kafanızda devamlı, bir şekilde, eksik kalıyor…

1 2
Yazar

Geekyapar'ın yazı işleri şövalyesi. Uluslararası İlişkiler okudu, okula girmeden önce yaptığı işi yapıyor. Küçükken "Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" diyenlere yazar diyordu. Tüm internette bulmak için: @acyberexile.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.