5. The Thing

6 The Thing

The Thing’i PC’de oynamaya çalışanlardansanız, muhtemelen buradaki yerine anlam veremezsiniz. Nedense o kontrol şeması, insanı karından da kışından da soğutuyordu. Ama PS2’de denk geldiyseniz, oyunun gelmiş geçmiş en iyi film uyarlamalarından biri olduğunu bilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse bu listeyi yaparken aklımıza ilk gelenlerdendi. Çıkalı 12 sene olmuş olmasına rağmen hem de.

 

4. Metal Gear Solid

7 MGS

Çok basit bir sualim var. Siz de ilk defa PS1’de bir arkadaşınızı Metal Gear Solid oynarken gördüğünüzde (ya da çok şanslıysanız, kendiniz oynarken) Snake’in soğuktan koyulaşmış nefesini görünce şaşırmış mıydınız? Ben resmen çenemi kaybetmiştim. İlk sahne, MGS’nin sizde bıraktığı ilk intiba; soğuk, karlı havada Snake’in koyulaşmış nefesidir. İddia ediyoruz, Metal Gear Solid’i efsaneleştiren de o ilk izlenimdir.

 

3. Fahrenheit

8 Fahrenheit

Sonlara doğru kendimizi bir anda tropik bir adada internetle dövüşürken bulduğumuz doğrudur, ama Fahrenheit aslen bir kış oyunuydu. Heavy Rain’in yağmuru neyse, Fahrenheit’ın da kışı oydu. O cinayetten sonra sokağa çıkıp, yağan kara ilk adımı atmak paha biçilemezdi. Fahrenheit’a dair hatırladığımız neredeyse her şey karlı. Bu da o atmosferi ölesiye verdiğinin kanıtı.

 

2. Max Payne

9 Max Payne

Max Payne, çoğunluğu içeride geçen bir oyun. Kapılardan geçip, koridorlarda adam vurduğumuz bir oyun. Bunu oynamamışlar da biliyordur. Bilmedikleri, sadece oynamış olanların anlayabilecekleri şey ise şu: Max Payne de kış, en az Max kadar bir karakterdi. Bunu anlatması güç. Ama Max Payne atmosfer yönünden hep büründüğü aksiyon türünün standartlarını alt üst eden bir oyun oldu ve bunda ilk oyundaki karın çok büyük bir payı vardı.

 

1. The Elder Scrolls V: Skyrim

10 Skyrim iç

Bu listeye bunun birinci olmasını bekleyerek girdiniz. Biliyorum. Zaten başka ne olabilirdi ki? Skyrim’de atınıza atlayıp, uzakta namını duyduğunuz Mages Guild’e gitmek, gördüğünüz bir dağın rastgele tepesine çıkmak ve hatta eşkıyalarla alakasız savaşlara girmek bu kadar güzelse, bunun sebebi o yağan kardı. Skyrim, her hattıyla Everest’in tepesi gibiydi. Soğuk, yalnız ve korkutucu. Bir yandan da özgürleştirici, temiz ve parlak. Skyrim kardı. Karın ta kendisiydi. O yüzden, ne zaman kış gelsin istersek, Skyrim’i açıyoruz. Yetiyor.

1 2
Yazar

Yalnız olduğunu düşünen, ama bunun uzun sürmeyeceğini bilen bir adam. Bir gün Kaliforniya'nın yeşillikleri uğruna Arizona'daki evini terk edip gitti, geri dön çağrılarına da kulak vermiyor.

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.