Bugün sizlere Hawkeye’dan bahsedeceğim. Aklınıza Clint Barton mı geldi yoksa? Yok yok, ben Clint Barton’dan söz etmiyorum vallahi. Eee, başka kim var? Wyatt diye bir adam varmış galiba? Hayır, bugünkü konuğumuz Hawkeye ismini kullanmış ikinci karakter olan Wyatt McDonald bile değil. Onun yerine Hawkeye ismi altında suçluların kıçını tekmeleyen başka bir karakterden konuşacağım. Katherine Bishop’dan bahsediyorum tabii ki! Suçluların kafasındaki elmayı duvara mıhlayacak yeni yetme başka kim olabilir?

Origin Hikâyesi

Kate aslına bakarsanız zengin bir aileden geliyor. Bunun hayatını kolaylaştıracağını düşünebilirsiniz ama hayır, sıkıntı da burada başlıyor. Babası Derek, Kate’e ilgi göstermiyor, çok zengin pek çok insan gibi işleri başından aşkın. Daha da kötüsü Derek Bey bu zenginliğini karanlık işlerden kazanıyor. Kate henüz küçükken babasının adam dövdüğüne şahit oluyor mesela, öyle düşünün. Annesi deseniz, onun da Kate’in babasıyla sorunları var, çareyi sürekli uzak yerlere tatile çıkmakta buluyor. Zaten bu tatillerden birinde, Colorado’da ölüyor.

Kate epey genç olmasına rağmen babasının karanlık işlerini takip etmeye başlıyor, hatta babası başka bir suç liderleriyle, El-Matador ile buluşacakken işin içine girerek başını belaya sokuyor ve rehin tutuluyor. Babası ve adamları ayrılıp geride kaldığında El-Matador’un adamları babasına karşı koz olarak onu yakalıyorlar. Peki kim tarafından kurtarılıyor dersiniz? Elbette Hawkeye Clint Barton tarafından. Böylece Hawkeye’ı ilk kez iş üstünde görüyor öyle süper güçlere filan bile sahip olmadan geri kalan Avengers üyeleriyle aşık atabilmesine imreniyor ve takdir ediyor.

Ancak Kate’in uyanışı burada olmuyor. Central Park’ta cinsel saldırıya uğradıktan sonra hayatı değişiyor diyebiliriz onun için. Travmasını sadece psikiyatristi ve Jessica Jones biliyor, başlarda ağır mental sorunlar yaşıyor ve kendini toplumdan soyutluyor. Ama en sonunda tüm hüznünü ve öfkesini bir yere yönlendiriyor. Dövüş ve saldırı teknikleri öğreniyor, kılıç ve okçuluk üzerinde çalışıyor. Sonunda, bir düğün günü bu becerileri kullanması gerekecek elbette ama önce bu becerilerin kendisinden bahsedelim.

Güçleri

Kate, süper gücü olmadan süper kahraman olan karakterler kategorisine giriyor. Aşırı atletik biri ve çok iyi bir dövüşçü. Elbette Dünya gezegeninden çıkmış en iyi okçulardan biri, nişan alma yeteneği tartışmaya kapalı, başka ne olabilirdi ki zaten? Aynı anda 5 ok atabiliyor mesela. Boksta ve Jiu Jitsu’da kendini yetiştirmiş, Young Avengers’ta göründüğü üzere kılıç kullanmayı da biliyor. Aynı zamanda çello çalabiliyor, o derece. Gerçi neden bu kadar uğraşıyoruz ki, şöyle diyelim: Doctor Strange Kate ile tanışsa titremek nedir bilmeyen nişancı ellerini görünce hasetinden çatlardı. Çok ciddiyiz.

Bunlara ek olarak Kate, iyi bir silah bilgisine de sahip, Hawkeye’ın okunu, Mockingbird’ün ve yine Hawkeye’ın savaş değneklerini kullanabiliyor. Black Widow’un kemerini kullanmışlığı da var.

Yaratıcıları

Genç Hawkeye’ımız yazar Allan Heinberg ve çizer Jim Cheung’un elinden çıkma. Birlikte Young Avengers’ı tabağımıza koymuşlardı, Kate de zaten ilk olarak Young Avengers’ta göründü. Heinberg’ün kariyerinde ise Gilmore Girls ve Grey’s Anatomy gibi popüler projeler ve Marvel’da Eli Bradley ve Thomas Shepherd gibi karakterler var.

İlişkileri

  • Kate’in yine Allan Heinberg tarafından yazılmış Speed ve Patriot gibi karakterlerle çıktığı görülüyor.
  • West Coast Avengers’ta Kate, Noh-Varr ve Fuse arasında bir aşk üçgeni oluşuyor.
  • Hawkeye ve Jessica Jones, Kate’in en güvendiği kişiler ve ayrıca onun için birer mentor ve akıl hocası sayılırlar. Böylece ölü annesinin ve karanlık işleriyle babasının veremediği aile duygusunu sağlıyorlar.
  • America Chavez’in, Kate’in kendisinden hoşlandığını ima ettiği oluyor.

Bazı Önemli Olaylar

Young Avengers’a Girişi: O kadar dövüşten bahsettik, kendi kendini eğitti dedik. Tüm bunlar Kate’in işine ne zaman yaramaya başlıyor? Ne yazık ki kızkardeşinin mutlu gününde. Hali hazırda başına gelenler yetmezmiş gibi bir de kızkardeşinin düğünü saldırıya uğrayınca Kate için kendini gösterme fırsatı doğuyor. The Young Avengers da düğünü kurtarmak için boy gösteriyor ama günün kahramanı Kate oluyor. Bunun üzerine Ant-Man’in kızı Cassie gelip ‘Birlikte Young Avengers’a katılalım mı ha, ne diyorsun?’ diye sorunca şanslarını deniyorlar. Ama tam olarak takıma girmeleri için Kang the Conquerer’a karşı da kendilerini ispatlamaları gerekiyor.

Hawkeye adını alışı: Young Avengers’a girmek de ne yazık ki tüm problemlerin bitişi değil Kate için. Captain America ve Iron Man veletlerin ayak altında dolaşıp kendilerini öldürtmelerini istemiyor, Young Avengers için ‘Dağılın yav,’ diyorlar. Kate ise aşırı dik kafalı ve dediğim dedik biri olduğundan asla boyun eğmiyor buna. Hatta baba parasını bu takımı finanse etmek için kullanıyor. Ayrıca bir noktada ileri gidiyor ve takım üyelerinden biri Patriot yaralandığında bile Captain America’ya ‘Siz bizi destekleyip eğitseydiniz böyle mi olurdu?’ diye çıkışıyor. Captain ise Kate’in haklı olduğuna kanaat getirip ona Hawkeye’a diye imzalanmış bir mektup ve Clint Barton’ın ok ve yayını gönderiyor. Clint Barton’dan sonra Captain’a böyle kafa tutan tek baba yiğitin bizim Kate olduğunu söylüyor, böylece Kate resmi olarak Hawkeye adını alıyor.

İç Savaş: İç Savaş’ta Kate ve takım Captain America’nın tarafını tutuyorlar. Captain ölünce kostümü Clint’e teslim ediliyor ve Clint, Young Avengers takımını yakalamaya çalışıyor. Kate kostümün altındakinin Clint olduğunu bilmeden ‘Hawkeye ismini onu onurlandırmak için aldım, eğer yaşıyor olsaydı kendime başka isim bulurdum,’ diyor ve ‘Başkasının kostümünü giymek yakışık almaz’ diye ekliyor. Clint kendinden utanarak Captain America kostümünü Iron Man’e geri veriyor.

Clint ile tanışması: Bu noktadan sonra Clint’in Ronin kostümünü giyerek Kate’i test etme günleri başlıyor. Ronin kılığında Kate’in Speed ile buluşmasına dalıyor, ekipmanını geri alıyor. Ancak hem Kate hem de Speed bunların test olduğunu fark ediyor ve Avengers karargahını basıp karşılık veriyor. Bu arada aynı noktaya iki ok atmakla ilgili bir iddialarında Kate kaybetse de Clint yine de Kate’in hareketlerinden hoşlanıyor, ekipmanı geri verdiği gibi Kate’le gurur duyduğunu söylüyor ve Hawkeye ismini kullanmasına izin veriyor.

Secret Invasion ve Siege: Sonrasında Skrull’larla çarpıştıkları Secret Invasion gibi pek çok hikayede de yer alıyor Kate. Norman Osborne’un Asgard istila etmesine de karşı koyuyor. (Kaldı ki bu istilayı başımıza bela eden Loki’ydi aslında.) Başarılarını kutlarken Clint ona Hawkeye titrini üstünde tutması için üsteliyor. Dünyanın iki Hawkeye için yeterince büyük olduğunu söylüyor.

Bir Silah Olarak Yaşamım ve gerisi: Marvel NOW!’da artık ikiliyi gerçekten de ikili olarak görmeye başlıyoruz, tatlı bir öğretmen/öğrenci ilişkisinde ancak hala rekabet içerisinde ve çocuksu davranışlarıyla daha küçük suçların üzerine gidiyorlar, Madame Masque’la uğraşıyorlar. Gerçi bu kısmı uzatmaya gerek yok, Bir Silah Olarak Yaşamım Marvel’ın en iyi işlerinden kabul ediliyor. Bir noktada Kate Clint’i New York’ta bırakarak Los Angeles’a gidiyor, sonra Clint’e yardım için dönüyor. Bir noktada Logan’la karşılaşıyorlar, bir noktada SHIELD ve Hydra arasında kalıp çocuk bakıcılığı yapmak zorunda bile kalıyorlar. Kate sonrasında Civil War II’da Clint’in Hulk’ı öldürmesini yanlış buluyor, tekrar Los Angeles’a dönüyor.

Son Not

Küçük yaşlarından itibaren tansiyonu yüksek bir hayat yalıyor anlayacağınız Kate. Sıradan ve ortalama insan becerisi ve zekasıyla maceradan maceraya atlıyor ve tüm travmaları, hatta yanlışlarıyla dibine kadar insan. Ancak hak ettiği ilgiyi görüp görmediği tartışılır. Disney Plus’ın Marvel dizileri çıkartması hayranların toplu olarak ağzını sulandırıyor, hepimiz bunun farkındayız. Ama belki Hawkeye hepimizin en coşkuyla beklediği dizi de değildir, Loki’nin, WandaVision’ın ve The Falcon and the Winter Soldier’ın arasında kaynıyordur biraz. Kaynamasın! Filmlerde hakkı yenen Clint’i ve şimdilik sinematik olarak göremediğimiz Kate’i görmek için çok iyi bir fırsat olabilir bu. O zaman gözünden ölüm ışını filan çıkartmadan da, sadece doğru bildiğini yaparak gönüllerimizi fethetmiş Kate’i yakından tanımış oluruz.

Ne de olsa, Clint’in dediği gibi: Sadece paleolitik çağdan kalma lastikli sopalar kullanarak süper kuvvetli heriflerin liginde oynamak… Bizim Kate’in mesela, hakkından gelebileceği bir şey yani.

Yazar

İstanbul'da yaşıyor, buraya yazacak havalı bir şey de bulamadı. @charles_bourbaki

1 Yorum

Bir Yorum Yazmak İster Misin?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.